Resurse ortodoxe: Cugetari

Cugetări despre Dumnezeu

•  Dumnezeu nu poate fi cuprins de mintea umană; dacă ar fi cuprins, n-ar mai fi Dumnezeu.
(Evagrie Ponticul)

•  Dumnezeu poate fi iubit, dar nu gândit. Poate fi prins şi apropiat prin iubire, dar niciodată prin gândire.
(Norul Necunoştinţei)

•  Tocmai neputinţa de a-L înţelege în toată întregimea Lui este aceea care ne face să-L înţelegem pe Dumnezeu în toată mareţia Sa.
(Tertulian)

•  Dumnezeu este în afara tuturor, nerămânând în afară; este în toate, dar necuprins de ele; este mai presus de toate, fără înălţare; este mai jos de toate, fără coborâre; este în toate şi, totodată, deasupra tuturor.
(Fericitul Augustin)

•  Dacă n-ar fi un singur Dumnezeu, n-ar fi Dumnezeu.
(Sfântul Efrem Sirul)

•  Cunoaştem firea divină prin lucrările Sale.
(Sfântul Vasile cel Mare)

•  Dumnezeu poate câte vrea, dar nu vrea câte poate.
(Sfântul Ioan Damaschin)

•  Dumnezeu este Raţiune şi pricina întregii mişcări neîncetate şi toate raţiunile îşi au în El stabilitatea neclintită şi dinamismul fără de sfârşit.
(Nichita Stithatul)

•  Dumnezeu este începutul, mijlocul şi sfârşitul oricărui bine.
(Sfântul Marcu Ascetul)

•  În Sine, Dumnezeu este Gândire necunoscută, Cuvânt negrăit şi Viaţă necuprinsă.
(Sfântul Maxim Marturisitorul)

•  Dumnezeu este asemenea unui cerc ale cărui margini nu sunt nicăieri, iar al cărui centru este pretutindeni.
(Fericitul Augustin)