Obiecte de arta: Argintărie

•  Aureolă - două mâini şi cruce, aplicate la icoana Sfântul Mina, Aureolă diametrul 40cm, mâinile cu lungimea 20cm.
•  Cădelniţă - crucea are la bază semiluna. Înaltă 0.25 cu cruce 0.10. Are inscripţia "Vasile Petcu" 1897 mai 23.
•  Cădelniţa are capacul cu decoratiuni în relief, picior cu margini rupte și lanţuri din metal simplu, înalțime 26cm.
•  Chivot - format biserică, cu o turlă şi cruce. Bulb deasupra turlei: patru suporturi sferice. Acoperişul cu solzi, în faţă aplicată iconiţa "Cuvioasei Paraschieva". Pereţii au 6cm, 19cm, 11cm, turla 20cm.
•  Candele cu ornamente florale în relief, lanţurile prinse de trei îngeri la Icoanele Împărăteşti, diametrul 40cm, mijloc 20cm.
•  Candele - Icoanele Sfântul Haralambie şi Sfîntul Spiridon, diametrul 37cm, mijloc 17,1cm.
•  Candele - la icoana Sfîntului Atanasie, din naos, Maica Domnului şi Domnul Hristos din Pronaos, diametrul 20cm, mijloc 12cm.
•  Candelă - la Icoana Cuvioasei Paraschieva.
•  Candelă - la Icoana Sfântul Mina, tortiţele lanţurilor în formă de îngeri. Ornamentul de la bază a fost pierdut în timp.
•  Cruce argintată (metal obişnuit), 24/10 cm.
•  Cununii cu ornamente florale în relief, înălţimea 15cm.
•  Cununii - în faţă cruce încadrată în semicoroană din frunză de stejar.
•  Icoana Sfântul Elefterie - îmbrăcată în argint 140/60 cm.
•  Icoana Sfântul Nicolae - îmbrăcată în argint 140/60 cm.
•  Icoana Maicii Domnului - îmbrăcată în argint 140/60 cm.
•  Icoana Sfântul Spiridon - îmbrăcată în argint 140/60 cm.
•  Icoana Domnului Iisus Hristos - îmbrăcată în argint 140/60 cm.
•  Îmbrăcăminte Sfânta Evanghelie - cu flori în relief încadrând în faţă Învierea şi cei patru evanghelişti, în plăci de bronz aplicate patru stele în relief. Pe verso "Răstignirea".