Cauta in site:
 Player audio Biserica Sfanta Vineri:
 Harta site:
 
 Localizare pe harta
 Vezi detalii >>
Biserica Sfanta Vineri :: www.bisericasfantavineri.ro :: Biserica Sfanta Vineri :: www.bisericasfantavineri.ro ::
Abonare newsletter:
E-mail:

 

Biserica Sfanta Vineri: Cronologie

1817 - Ion Ungurelul şi jupânul Hagi Tenea încep construirea bisericii vechi cu hramul "Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul şi Cuvioasa Parascheva".

1818 - Ion Ungurelul moare aproape de finalizarea construcției.

1827 - Alexandru Ungurelul, finalizează din banii lui construcția bisericii începută de tatăl său.

1857 - Preot al bisericii este popa Teodor Atanasiu.

1862 - Slujesc preoţii Ion Vişan şi Luca Duhovnicul.

1867 - Se alătură în parohie preotul Matei Ionescu.

1868 - Paroh al bisericii era preotul Iancu Brădeanu.

1872.01.23 - Moare preotul Matei Ionescu, urmându-i acela care avea să devină ctitorul falnicii biserici de azi, preotul Ioan Becescu.

1879.03.01 - Preotul Marin Urzică a fost numit la această biserică.

1897 - Cea dintâi realizare a societăţii a fost Şcoala de cântăreţi bisericeşti din Piteşti, care a luat fiinţă chiar din primul an de existenţă al societăţii FRĂŢIA.

1904.07.20 - S-a pus piatra fundamentală la construcția bisericii noi, cu hramul Sfânta Vineri.

1908.10.19 - A fost deschisă pentru cult. Biserica Sfânta Vineri a fost sfinţită de Prea Sfințitul Gherasim Timuş al Argeşului.

1908 - Este dărîmata vechea biserică.

1923 - Este numit paroh la biserica Sf. Vineri preotul Ioan Postelnicescu, licenţiat în Teologie şi Drept, fost protoiereu al judeţului Argeş şi profesor de religie. În timpul parohiatului său a fost construită, tot din averea bisericii, actuala casă parohială cu 12 încăperi.

1939 - A murit ctitorul Ioan Becescu, în vârstă de 89 de ani.

1939 - Este transferat la biserica Sfânta Vineri preotul Chiril Pungoci, licenţiat în Teologie, Drept şi Litere, s-a născut în 1904 în comuna Zigoneni, Argeş.

1940 - Biserica nu are nici o fisură după marele cutremur.

1944 - Bombardamentele aeriene care au au lovit de mai multe ori şi oraşul Piteşti, au produs însemnate stricăciuni bisericii Sfânta Vineri.

1949 - Preotul Constantin Uţoiu, iconom stavrofor, licenţiat în Teologie, născut la 4 februarie 1914 în comuna Uda, Argeş. Paroh al bisericii Sfânta Vineri de la 1949-1970, secretar al Protoieriei Piteşti 1948-1957.

1957 - Din iniţiativa preotului Constantin Uţoiu a fost refăcut acoperişul de tablă al bisericii.

1967 - A decedat preotul Chiril Pungoci.

1967.12.01 - Este transferat la biserica Sfânta Vineri preotul Constantin Dejan, iconom stavrofor, licenţiat în Teologie.

1970 - Preotul Constantin Dejan este numit paroh al bisericii Sfânta Vineri.

1970 - Sub conducerea preoţilor C. Dejan şi C. Uţoiu, biserica a fost dotată cu instalaţie de încălzire cu gaze naturale de sondă, rezolvându-se astfel una din cele mai grele probleme care au stăruit în situaţia acestei biserici încă de la zidirea ei.

1971 - S-a realizat restaurarea picturii în interior şi s-a revizuit şi completat instalaţia electrică în interior, începându-se lucrarea de restaurare şi la exterior.

1972 - A fost restaurat exteriorul în întregime, executându-se reparaţiile de tencuire, revizuindu-se, consolidându-se şi completându-se partea decorativă, executată în structură de ipsos.

01.02.1983 - Este numit prin transfer în postul de preot II, preotul Sima Vasile

01.06.1990 - Este numit ca preot al bisericii părintele Marioara Constantin

01.06.1990 - 01.08.1997 - Parintele Vasile Sima este paroh al Bisericii

1992-1998 - Preotul Dedu Aurel este preot la parohia Sfânta Vineri şi vicar administrativ al eparhiei Argeşului şi Muscelului.

01.08.1997 - 01.10.2010 - Paroh al Bisericii este parintele Marioara Constantin

1998 - A fost transferat la biserica Sfânta Vineri preotul Gîrbea Gheorghe, actualmente paroh al bisericii Sfânta Vineri.

01.06.2000 - Preotul Chiriţă Iuliu a fost transferat la biserica Sfânta Vineri din Piteşti, unde activează şi în prezent, actualmente protoiereu de Piteşti.

01.10.2010 - Incepând cu 1 octombrie 2010 paroh al bisericii este parintele Gârbea Gheorghe

01.01.2011 - A fost transferat ca diacon la biserica Sfânta Vineri din Piteşti diaconul Dascălu Ovidiu Constantin.

12.09.2012 - A decedat parintele Iuliu Chiriță.

Parastasul din anul 1901 a lui Gheorghe Dima, tatal inginerului Dimitrie Dima Membrii protopopiatului Pitesti
in anul 1970
O parte c Coralei preotilor si a
cantaretilor in anul 1974,
pe scarile bisericii
Corul mixt al bisericii Sf. Vineri in
excursie la Timisoara, in fata Catedralei
Corul mixt in excursie Membrii fondatori ai societatii
clericale Fratia Eparhiei Argesului
Portretul preotului Constantin Dejan,
in anul 1985
Portretul preotului Constantin Dejan,
in anul 1948
Portretul preotului Constantin Utoiu
Portretul preotului Aurel Dedu Portretul preotului Iuliu Chirita Portretul preotului paroh Gheorghe Girbea
Copertile statutului din anul 1897 a
societatii Fratia si a revistei Pastorul
Ortodox aparuta in anul 1911
Portretul P.S. Episcop Iosif Gafton in anul 1956 Portretul canteretului Tache Rusescu - zis Urla
 
 
 
www.inforegio.ro
Investim în viitorul tău! Proiect selectat în cadrul Programului Operaţional Regional şi co-finanţat de
Uniunea Europeană prin Fondul European pentru Dezvoltare Regională.


Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.
Pentru informaţii detaliate despre celelalte programe cofinanţate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi www.fonduri-ue.ro
 
Copyright 2012 © ASOCIATIA ROMANA PENTRU EDUCATIE INDIVIDUAL ADAPTATA - All Rights Reserved